Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας
Ολυμπιακός Βοτανικός Κήπος
Χρυσόξυλο | Continus coggygria Scop., Rhus cotinus L. (Venetian sumach)
![](http://olympiabotanicalgarden.ilia-olympia.org/wp-content/uploads/2020/02/D4BG_1410-1024x682.jpg)
Continus coggygria Scop., Rhus cotinus L.
Χρυσόξυλο, Κότινος, Κόκκινο σουμάκι, Βέντζα, Πουρδαλιά
Venetian sumach, Smoke tree
Fustet, Barbe de Jupiter, Pompon
Peruckenstrauch, Triesten Sumach
Θάμνος, ύψους 2-4 μ., φυλλοβόλος, που ανθίζει Μάιο – Ιούνιο και ο καρπός του είναι καστανόχρους μονόσπερμη δρύπη. Το όνομα του γένους Cotinus είναι η Λατινική απόδοση της αρχαίας Ελληνικής λέξης κότινος που σημαίνει «αγριελιά» (Πλίνιος ο Πρεσβύτερος) από τον οποίον οι Ρωμαίοι εξήγαγαν μια κόκκινη χρωστική ουσία, που προέρχεται επίσης από την αρχαιοελληνική λέξη κοκκυγέα, που σημαίνει το «δένδρο που χρησιμεύει ως κόκκινη βαφή». Ο όρος αναφέρεται από τον Θεόφραστο (372-287/5 π.χ.) Χρησιμοποιείται ως καλλωπιστικό φυτό, στην φαρμακευτική αλλά και ως βαφικό φυτό. Απαντάται σε θαμνότοπους των σκληρόφυλλων αείφυλλων σε όλη την Ελλάδα.
Deciduous shrub, 2-4 m high, blooming May – June producing a brown, one-seeded drupe. The name of the genus “Cotinus” is the Latin version of the ancient Greek word “kotinos” meaning ‘olive tree’ (Pliny the Elder), from which the Romans extracted a red dye, also derived from the ancient Greek word “coccygea”, meaning “tree serves as a red paint”. The term is mentioned by Theophrastus (372-287 / 5 BC). It is used as an ornamental plant, in the medicinal as well as for dyeing purposes. It is found in shrublands of sclerophyllous evergreens throughout Greece.